Program

MUZYCZNE SPOTKANIA NA FRANCUSKIEJ
13 maja – 16 września 2017

 

Fundacja Centrum Afro-Kultury Baobab oraz warszawscy afro-muzycy zapraszają na koncerty, warsztaty gry na djembe i jam sessions w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab na Saskiej Kępie.

W 2017 roku wydarzenia odbywają się zwykle co dwa tygodnie, w soboty: 12 i 27 maja, 10 i 24 czerwca, 8 i 22 lipca, 1, 5 i 19 sierpnia oraz 2 i 16 września.
Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

 

13 maja, 17:00 – DJOLOF-MAN
W tym roku granie pod Baobabem otworzy koncert senegalskiego tria, które swoją nazwę zaczerpnęło od słowa „Djolof” – nazwy historycznej dzielnicy Senegalu. Zespół tworzą Mamadou Diouf (djembe, wokal), Mouhamed Mbow (djembe, wokal) i Pako Sarr (gitara, wokal). Ich muzyka to połączenie etnicznych brzmień Zachodniej Afryki, soulu i reggae. Śpiewają w językach wolof, polskim i francuskim.

 

27 maja, 17:00 – SKADYKTATOR
Silnie umocowany głową w gwiazdach, stopami oparty na barkach duchowych ojców stylu. Sercem i szyszynką podłączony do ska-rewolucyjnej pompy tłoczącej wody świętej ska-rzeki. Niestrudzenie i bezwzględnie realizuje ideę romantycznej ska-drogi głowy i serca.
Na Francuskiej Skadyktator wystąpi z Kosmicznym Combo, z którym gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakując żywiołową improwizacją i spontanicznością koncertu. Ska-ska-Kępa!

 

10 czerwca, 17:00 – STREFA RYTMU & WIOLA WOJCIECHOWSKA
Grupa Perkusyjna Strefa Rytmu zaprasza na wyprawę w świat rytmów Afryki Zachodniej. Koncertowi towarzyszy widowiskowy taniec oparty na choreografiach baletów Zachodniej Afryki oraz warsztaty tańca zachodnioafrykańskiego z Wiolą Wojciechowską, która pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu. Koncert i warsztaty to mocna dawka energii i tanecznej ekspresji.

 

24 czerwca, 17:00 – STROJNOWY
Zespół to projekt Piotra „Struny” Strojnowskiego, z którym współzałożyciel i pierwszy wokalista zespołu DAAB po latach nieobecności w muzyce powraca do dobrej tradycji polskiego reggae. Piotr Strojnowski to autor tekstów i współkompozytor takich przebojów jak „Ogrodu serce”, „Fala ludzkich serc”, „Słowo ciałem się stało”, „Serce jak ogień” czy „Fryzjer na plaży”. Muzyczna bezpretensjonalność oraz mądre i piękne teksty mają wypełnić niszę w liryce polskiej muzyki, w której tak niewiele się słyszy komentarzy do czasów współczesnych i tak mało śpiewa się o miłości w sposób bardziej wyrafinowany.
W skład zespołu wchodzą muzycy, którzy tworzyli polską scenę reggae: Grzegorz Rytka, Michał Marecki, Paweł Mazurczak, Jacek Orłow, Krzysztof Niedźwiedzki, Piotr Hrycyk, Łukasz Hodor – znani z takich zespołów jak T.Love, Daab, Kapela ze wsi Warszawa, Habakuk, rygada Kryzys, Kult.

 

8 lipca – ROLL & TUMBLE BLUES DUO
Bluesowy duet tworzą pochodzący z Niemiec gitarzysta i wokalista Chili Czabinski oraz polski harmonijkarz Leszek Paech. W ich wykonaniu tradycyjne brzmienie elektrycznego bluesa z Chicago ma jednocześnie wiele stylu i energii, nawet jeśli nie towarzyszy im typowa gitara basowa ani perkusja. Muzycy spotkali się w połowie czerwca zeszłego roku i już po pierwszej próbie podjęli decyzję o wspólnym graniu. Ich koncerty to wspaniała podróż w świat atmosferycznych klubowych koncertów w Ameryce lat 50. i 60.

 

22 lipca – JIMI OGDEN & DISCOUNTRY
Discountry to międzynarodowy zespół Jimiego Ogdena – brytyjskiego artysty, który na swoim koncie ma dziesięć albumów wydanych w Wielkiej Brytanii i Japonii. Razem z Honoratą Kożuchowską, Krzysztofem Deptułą, Januszem Tytmanem, Michałem Nasierowskim i Ryanem Dylla grają muzykę country, do której można potańczyć. Podczas energetycznych koncertów mogą jawić się jako bogobojni Amerykanie z głębokiego Południa albo zuchwali muzycy grający boogie w stylu Lynyrd Skynyrd, śpiewający na werandzie piosenki o zabijaniu trójnożnych krów, umieraniu czy załamaniach wiary. Sami o sobie mówią, że wiodą prawdziwe kowbojskie życie, a publiczność zapraszają na wspólną przejażdżkę.

 

1 sierpnia – SAHEL BLUES
Zespół to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu, Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili saksofonistę Grzegorza Rytkę do wspólnego grania. Twórczość zespołu można określić jako world music – ich muzyka jest dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem rożnych gatunków. Na scenie bogata różnorodność etniczna Senegalu flirtuje z soulem, subsaharyjskim bluesem i akustycznym reggae oraz improwizacją. Podczas koncertów Sahel Blues dźwięki migrują – tak jak cały kolektyw nomadów-muzyków, którzy poznali się w Warszawie, gdzie mieszkają od lat.
Koncert 1 sierpnia upamiętni postać Augusta Agboli O’Browna – Nigeryjczyka walczącego w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Ali”.

 

5 sierpnia – BENOIT LE GROS & MOHAMED FOFANA
Pierwsza sobota sierpnia to energetyczne warsztaty gry na djembe z Benoit Le Grosem oraz Mohamedem Fofaną. Obaj muzycy są też dyplomowanymi tancerzami – można więc liczyć również na weekendową dawkę tańca! Warsztaty odbędą się na poziomie otwartym – może w nich wziąć każdy, niezależnie od doświadczenia. Zapewniamy djembe, ale można przyjść także z własnym instrumentem.
Benoit Le Gros to muzyk i tancerz pochodzący z Togo. Specjalizuje się zarówno w tradycyjnym tańcu afrykańskim, którego uczył się m.in. w Union des Balet du Togo, jak i tańcu afro-współczesnym i modern. Jako aktor występował we wrocławskim Teatrze Capitol, w spektaklach „Umwuka” i „Hair”.
Mohamed Fofana urodził się w Sierra Leone. Był członkiem narodowego baletu Sierra Leone, z którym występował w wielu krajach. Jest nie tylko muzykiem, tancerzem i instruktorem tańca, ale również akrobatą.

 

19 sierpnia – BUBA BADJIE KUYATEH
Buba Kuyateh to gambijski muzyk i śpiewak, pochodzący z rodziny griotów wykonujących etniczną muzykę zachodnioafrykańską na tradycyjnym, 21-strunowym instrumencie – korze. Tradycyjne brzmienia Afryki Zachodniej oraz pieśni griotów – dzięki którym z pokolenia na pokolenie przekazywana jest w Gambii tradycyjna wiedza, kultura i obyczaje – łączą się w wykonaniu Buby z jazzem, funkiem i innymi nowoczesnymi brzmieniami. Niezwykłe brzmienie kory oraz muzyczna otwartość Buby zaowocowały współpracą z artystami takimi jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi czy Stanisław Soyka.

 

2 września – KAPELA CZERNIAKOWSKA
Kapela Czerniakowska wykonuje utwory z obszaru miejskiego folkloru warszawskiego. Zespół powstał w 1968 roku, a na Francuskiej zespół zagra w składzie: Sylwester Kozera (bandżolka, wokal) Paweł Goleń (kontrabas, wokal), Robert Kuśmierski (akordeon, wokal), Damian Orłowski (skrzypce).

 

16 września – MAMADOU & SAMA YOON
Zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy senegalskiego artysty Mamadou Dioufa oraz saksofonisty Grzegorza Rytki. Skład formacji uzupełnili Patrycja Napierała, Ania Patynek, Michał Marecki i Paweł Mazurczak – muzycy grający na co dzień m.in. w T.Love, Kapeli ze Wsi Warszawa, Kayah & Transoriental Orchestra.
Teksty piosenek są głównie w języku wolof, ojczystym języku Mamadou. Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.
„Sama yoon” znaczy w języku wolof „moja droga”, „mój wybór” – a droga muzyczna, którą obrali członkowie zespołu, prowadzi przez world music, afrobeat, etno, reggae i inne dźwięki świata.

 

Ulica Francuska, skrzyżowanie z Walecznych
Saska Kępa, Warszawa

Warsztaty djembe

 

Muzyczne spotkania na Francuskiej realizowane są dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.