Muzyczne spotkania na Francuskiej 2016

MUZYCZNE SPOTKANIA NA FRANCUSKIEJ
23 kwietnia – 24 września 2016

Fundacja Centrum Afro-Kultury Baobab oraz warszawscy afro-muzycy zapraszają na koncerty, warsztaty gry na djembe i jam sessions w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab na Saskiej Kępie.

W 2016 roku wydarzenia odbywają się zwykle co dwa tygodnie, w soboty: 23 kwietnia, 7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca, 2, 16, 23 i 30 lipca, 13 i 27 sierpnia oraz 10 i 24 września.
Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

23 kwietnia, 17:00 – DJOLOF-MAN
W tym roku granie pod Baobabem otworzy koncert senegalskiego tria, które swoją nazwę zaczerpnęło od słowa „Djolof” – nazwy historycznej dzielnicy Senegalu. Zespół tworzą Mamadou Diouf (djembe, wokal), Mouhamed Mbow (djembe, wokal) i Pako Sarr (gitara, wokal). Ich muzyka to połączenie etnicznych brzmień Zachodniej Afryki, soulu i reggae. Śpiewają w językach wolof, polskim i francuskim.

7 maja, 17:00 – KAN KELEN FO
Kan Kelen Fo czerpie ze źródeł, opierając się na tradycji zachodnioafrykańskich griotów, a jednocześnie rozwija swój repertuar w unikatowy sposób – poprzez włączenie takich elementów jak tradycyjne rytmy wygrywane na bębnach dundun i djembe, dźwięki flamenco czy latynoskich bongosów. Zespół tworzą: Buba Kuyateh (kora, wokal) Kuba Pogorzelski (djembe, bongosy, cajon), Andy Camara (dunduny, wokal) i Piotr Rybak (bas).

21 maja, 17:00 – GOO BA
Goo Ba, czyli Mamadou Bâ – senegalski aktor, dramaturg, choreograf, gitarzysta i śpiewak pochodzący z Dakaru. Członek grupy artystycznej LaFabriks.
Goo Ba zafascynowany jest literaturą w językach pël i wolof – co doskonale oddają jego poetyckie koncerty. Swoje uwielbienie dla poezji wyraża również w utworach, w których wykorzystuje teksty Mirona Białoszewskiego.

4 czerwca, 17:00 – WIOLA WOJCIECHOWSKA
Warsztaty tańca zachodnioafrykańskiego do muzyki na żywo z Wiolą Wojciechowską to mocna dawka energii i tanecznej ekspresji. Podczas wielu podróży do Afryki Zachodniej, tancerka pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu. Uczyła się też od solistów baletu narodowego Senegalu w Dakarze. W Centrum Kultur Świata prowadzi również grupę choreograficzną afrodance C’est Ca.

18 czerwca, 17:00 – SKADYKTATOR & JEGO KOSMICZNE COMBO
Silnie umocowany głową w gwiazdach, stopami oparty na barkach duchowych ojców stylu. Sercem i szyszynką podłączony do ska-rewolucyjnej pompy tłoczącej wody świętej ska-rzeki. Niestrudzenie i bezwzględnie realizuje ideę romantycznej ska-drogi głowy i serca.
Skadyktator występuje z Kosmicznym Combo, z którym gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakując żywiołową improwizacją i spontanicznością koncertu.

2 lipca, 17:00 – ROCH POLISZCZUK
Muzyk, kompozytor i autor tekstów, który zawsze ma plan, by nie dać się zaszufladkować w żadnym gatunku muzycznym. Jego piosenki czerpią z reggae, dubu, funku, hip-hopu, popu, elektroniki, a koncerty to dynamiczny groove i pozytywna dawka żywiołowej energii. W 2015 roku wydał najnowszy album, „Widzę to tak”.

16 lipca, 17:00 – LOS AMIGOS
Zespół mariachi „Los Amigos” powstał w 1998 roku, aby promować i podtrzymywać tradycje muzyki meksykańskiej. Grupa w repertuarze ma również inne rytmy latynoamerykańskie, np. merengue (rodem z Dominikany), cumbia (z Kolumbii), son czy bolero. Wśród typowo meksykańskich utworów podczas koncertów Los Amigos można posłuchać utworów son z regionu Jalisco, son jarocho z Veracruz, huapango, corrido ranchero, corrido revolucionario, pieśni ranchera, jak również bolera, paso doble, la danzy czy polka.

23 lipca, 17:00 – STROJNOWY
W skład zespołu wchodzą muzycy, którzy współtworzyli polską scenę reggae, a jego liderem jest Piotr Strojnowski – współzałożyciel, pierwszy wokalista i lider legendarnego zespołu DAAB, autor tekstów i współkompozytor takich przebojów jak: „Ogrodu serce”, „Fala ludzkich serc”, „Słowo ciałem się stało”, „Serce jak ogień” czy „Fryzjer na plaży”.
Pozostałymi członkami zespołu są: Grzegorz Rytka, Michał Marecki, Paweł Mazurczak, Jacek Orłow, Krzysztof Niedźwiedzki – znani z takich zespołów jak: T.Love, Daab, Kapela ze wsi Warszawa, Habakuk, The Bartenders.
Pod koniec 2016 roku planowana jest premiera albumu grupy.

30 lipca, 17:00 – BUBA KUYATEH & BANTAMBA
Buba Kuyateh to gambijski muzyk i śpiewak, pochodzący z rodziny griotów wykonujących etniczną muzykę zachodnioafrykańską na tradycyjnym, 21-strunowym instrumencie – korze.
Bantamba to trio, które razem z Bubą tworzą Jacek Mazurkiewicz (kontrabas) i Dominik Jaske (perkusja).
Tradycyjne brzmienia Afryki Zachodniej oraz pieśni griotów – dzięki którym z pokolenia na pokolenie przekazywana jest w Gambii tradycyjna wiedza, kultura i obyczaje – łączą się w wykonaniu Bantamby z jazzem, funkiem i innymi nowoczesnymi brzmieniami.

13 sierpnia, 17:00 – PAKO SARR PROJECT
Pako Sarr – warszawiak z Senegalu, muzyk o charakterystycznej barwie głosu, gitarzysta, kompozytor i producent. Karierę zaczynał w Dakarze jako perkusista w młodzieżowym zaspole Soweto Boys, z czasem zainteresował się też grą na gitarze i rozwijaniem umiejętności wokalnych. W swoich utworach czerpie z afro, reggae, soulu, popu i rocka, łącząc rytmy afrykańskie z zachodnimi.
Pod Baobabem Pako wystąpi z zaproszonymi gośćmi.

27 sierpnia, 17:00 – AMADOU FOLA & ABDOULAYE BADJI
Koncert na balafon i korę w wykonaniu senegalskiego duetu Amadou Fola Balde & Abdoulaye Badji.
Pochodzący z Dakaru Amadou to kompozytor i multiinstrumentalista – wirtuoz gry na balafonie, bębnach djembe i sabar, gitarze, a także tancerz i choreograf specjalizujący się w tańcach sabar.
Urodzony w regionie Cassamance Abdoulaye gra m.in. na korze, bębnach djembe, dundun i sabarach, kongas, sewourouba, tama, bougarabou i posiadacz pięknego głosu, umiejętności muzyczne doskonalił od dzieciństwa. Miłość do gry na korze – tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie o 21 strunach – zaszczepił w nim dziadek.

10 września, 17:00 – TRIO TANGREEN
Trio w składzie Tomasz Drabina (akordeon), Justyna Jary (śpiew) i Mateusz Pliniewicz (skrzypce). Tangreen wykonuje szlagiery XX-lecie Międzywojennego z Warszawy, Buenos Aires i Paryża, mając w swoim repertuarze popularne tanga, milongi, walce i walczyki w autorskich aranżacjach, a także kompozycje Tomasza Drabiny. Pochodzące z Argentyny i Polski zmysłowe tanga i nastrojowe milongi stanowią dla Tria Tangreen żródło inspiracji w tworzeniu równie ilustracyjnej i wypełnionej emocjami muzyki. Będzie stylowo, chwilami zabawnie, a nawet melodramatycznie.

24 września, 17:00 – MAMADOU & GOŚCIE
Mamadou Diouf to senegalski wokalista i muzyk, a także DJ i prezenter radiowy promujący afrykańskie kultury muzyczne i pozytywny wizerunek Afryki. Śpiewa w językach wolof, francuskim i polskim.
Pod Baobabem Mamadou wystąpi z zaproszonymi gośćmi – a kto dokładnie zagra na zamknięciu sezonu koncertowego w ogródku Cafe Baobab na Francuskiej, okaże się właśnie 24 września. Tegoroczny program pod Baobabem to aż 12 sobotnich muzycznych spotkań, a w finałowym weźmie udział wielu muzyków, którzy dotychczas zagrali na Francuskiej.

Ogródek Café Baobab
ul. Francuska 31
Saska Kępa, Warszawa

Warsztaty djembe

Muzyczne spotkania na Francuskiej realizowane są dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.