Koncert Djolof-Man na otwarcie

Tegoroczny cykl muzycznych spotkań na Francuskiej otworzy koncert senegalskiego tria Djolof-Man w sobotę, 31 maja. Muzyka zespołu to połączenie etnicznych brzmień Zachodniej Afryki, soulu i reggae.

Djolof-Man wystąpi w składzie: Pako Sarr (gitara, wokal), Mamadou Diouf (djembe, wokal), Mohamed M’bow (djembe, wokal).

Djolof to nazwa jednej z historycznych prowincji Senegalu, co podkreśla muzykę, jaką wykonuje trio: głęboko zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach Afryki Zachodniej, którą w udany artystycznie sposób łączą z soulem i reggae.
Zespół powstał w 2006 roku i ma za sobą wiele koncertów, w tym udział w Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Muzycy Djolof-Man tworzą również muzykę do filmów i programów telewizyjnych.

– Café Baobab chce być czymś więcej niż tylko punktem gastronomicznym. Chcemy przypomnieć wielokulturowy charakter Saskiej Kępy, gdzie dawniej zamieszkali osadnicy z Holandii, jej walory rekreacyjne, które docenił król August III – mówi Mamadou Diouf, który jest również zaangażowany w organizację spotkań na Francuskiej.

– Ulica Francuska nie powinna mieć kompleksów do żadnej innej ulicy z lewobrzeżnej Warszawy. Gdzie indziej cień dają jedynie parasolki, a tutaj mamy głęboki cień wysokich drzew. Tak jak w Afryce! – zaznacza Mamadou. – Dlatego Baobab zaprasza i stara się w niebanalny sposób integrować lokalną społeczność. Każdy może uczestniczyć i poznać lepiej bogatą kulturę zachodniej Afryki. Stąd nasze hasło: „Zagrajmy pod Baobabem!”. Dla najmłodszych te kameralne muzyczno-taneczne spotkania będą piękną lekcją otwartości na inne kultury. Spotkania na Francuskiej mają być przede wszystkim fajną zabawą i pozytywnym przeżyciem – podkreśla.

 

Do 20 września w ogródku Café Baobab odbędzie się w sumie dziesięć muzycznych sesji na Francuskiej.
Kolejne to występ senegalskiego muzyka i śpiewaka Mamadou Bâ (14 czerwca) oraz koncert jazzującego Natan Kryszk Trio (28 czerwca).

PEŁNY PROGRAM MUZYCZNYCH SPOTKAŃ >

 

Ogródek Café Baobab
ul. Francuska 31

Początek spotkań o godzinie 17:00, wstęp wolny.

 

Wydarzenia znalazły się w programie projektu Muzyczne spotkania na Francuskiej, który realizowany jest przez Fundację Centrum Afro-Kultury Baobab dzięki wsparciu finansowemu ze środków m.st. Warszawy.